Lista de întrebări de logică și raționament Cu ajutorul căruia veți putea testa abilitățile de raționament logic și abstract prin probleme și jocuri distractive. Am ascuns răspunsul, astfel încât să vă puteți gândi, vă recomandăm, de asemenea, să folosiți hârtie și pix, dacă aveți nevoie de ele.
Răspunsul la întrebări este una dintre cele mai bune modalități de a învăța, deoarece se poate face ca un joc și acest lucru îl face interesant și distractiv. În plus, poate fi învățat într-un grup, făcând provocări cu familia sau prietenii. S-ar putea să vă intereseze și acest test de agilitate mentală.
Există 13 triunghiuri. Marele triunghi exterior, plus 9 mici triunghiuri interioare, plus 3 triunghiuri medii formate din câte 3 triunghiuri.
Mărul valorează 10, bananele valorează 4, nucile de cocos valorează 2. Există trei ecuații cu trei necunoscute. Ele sunt rezolvate începând cu prima și valorile obținute sunt substituite în următoarele ecuații.
0,05 USD. Pentru a vedea o explicație, accesați anexa din partea de jos a paginii.
(A se vedea în anexă).
LEON - PUMA - TIGRE - LEOPARD - LUP - JAGUAR
Cuvântul LUP nu se potrivește. Rețineți că sunt afișate numele felinelor, iar lupul este un canin.
D. Toate figurile au același număr de blocuri albe, cu excepția figurii D.
3 și 3, urmând ordinea constantă a 3 și ordinea crescătoare a celorlalte numere.
6783. Rețineți că primele două cifre sunt inversate, atât în cuvânt, cât și în număr.
90 de unități. O duzină aduce 12 unități și o jumătate de duzină aduce 6. În total sunt șapte duzini și jumătate, adică 7 × 12 + 6 = 90.
8W9, se urmărește o secvență crescândă de numere și, la rândul ei, o secvență inversă de litere din alfabet.
12 camere. În fiecare jumătate există două camere, deci în șase jumătăți 6 × 2 = 12.
24. În interiorul fiecăreia dintre cele trei cutii există două care au câte patru, adică: 3x2x4 = 24.
C. Relația rezidă în existența acelorași forme geometrice în ambele figuri.
Patru. Dacă fiecare bilet valorează 530 de pesos, înmulțindu-l cu patru obținem 2120 de pesos, care este suma de bani pe care au adus-o, de aceea unul este lăsat.
63 kg de pâine zilnic. Înmulțind numărul de copii (126) cu cele 500 de grame pe care le consumă în fiecare zi, obținem 63.000 de grame, echivalent cu 63 kg.
Figura B. Rețineți că rombul cu sfera la vârf se rotește în sensul acelor de ceasornic.
621 kilograme. Împărțind profitul așteptat (3726 USD) la prețul pe kilogram (6 USD) obținem numărul de kilograme necesare vânzării.
10 () 3 () 9 = 39
Operatorii corecți vor fi x și respectiv +, deci 10 × 3 + 9 = 39.
În mod logic, Angela vorbește mai puțin decât Celia .
5 ani. În acest fel, fiul ar avea 15 ani și mama 45, ceea ce ar fi triplu al fiului..
Răspuns: C. Rețineți că în toate opțiunile există o figură mare, cu una mai mică în colțul din dreapta jos. Figura C nu îndeplinește această condiție.
-Întrebarea 3: Mulți oameni răspund spunând că mingea trebuie să coste 0,10 USD. Acesta este răspunsul pe care l-ai dat? Deși acest răspuns îmi vine în minte intuitiv, este incorect. Dacă mingea costă 0,10 USD, iar liliacul costă 1 USD mai mult decât mingea, atunci liliacul ar costa 1,10 USD pentru un total de 1,20 USD. Răspunsul corect la această problemă este că mingea costă 5 cenți și liliacul costă un dolar mai mult, adică 1,05 dolari, ceea ce face suma totală de 1,10 dolari..
-Întrebarea 4. Aici o puteți vedea bine:
Nimeni nu a comentat acest articol încă.